Konkrétan a rétegezésről még nem esett szó, pedig egyre népszerűbb és mondhatjuk, hogy ismertebb fogalom a kozmetikumok “halmozása” akár 7, vagy több lépésben. Kicsit nehéz dolgom van, mert hiába is várnátok a konkrét szabályokat vagy a tuti receptet, nem fogom tudni megmondani. Inkább azt javaslom, hogy sokkal több időt töltsetek a kutatással, kevesebbet a vásárlással. Nem érdemes ész nélkül felhalmozni és magadra kenni az éppen sztár hatóanyagokat, ha nem a Te bőrödnek való, mert az arcápolási rutin személyre szabott kell hogy legyen!
Nálam kezd kicsit patika jellege lenni a dolognak, de természetesen nem egyszerre használom őket és főleg nem mindet máris, de azonnal. Általában télen megnő a készlet, nagyobb hangsúlyt fektetek a hámlasztásra és persze több lépésben hidratálok, hogy megelőzzem a hámló, feszülő érzést.
1. LÉPÉS a két- esetleg három lépéses arctisztítás, aminek az a lényege, hogy minél kíméletesebben, de annál alaposabban távolítsam el a sminket, fényvédőt, szennyeződéseket. Egyszerre nem fog menni, hatékonyan legalábbis biztosan nem, érdemes rászánni az időt és persze nem szabad megfeledkezni a reggeli arctisztításról sem!
2. LÉPÉS nálam a tonik, azon belül is a Phi Jázminos Zöld tea, mert azonnal visszaadja a bőröm komfortérzet, csökkenti az irritációt. Sajnos az első üveg végén tartok, ha lesz alkalmam akkor futok is egy másikért.
Illetve a másik kedvencem az Erboristica savas tonikja, ami teljesen jól kiegészíti az arcápolási rutinomat. Hosszabb távon szebb bőrképet eredményez, kicsit csíp és hámlasztóval együtt nem jó ötlet, különben remek, majdnem biztosan újra fogom venni ha elfogy.
3. LÉPÉS a hámlasztás, egy átitatott vattakoronggal áttörlöm az arcomat és utána hagyom pihenni. A G&G hámlasztók hatalmas kedvenceim, a 12% AHA + Kaktusz folyadékkal azonnal látványos eredményt érek el, a mandulasavas hámlasztó (antibakteriális hatású) hosszabb távon harmonizálja a bőröm, míg a 4% PHA+BHA folyadék csodásan nyugtatja és hidratálja, kíméletessége miatt reggelente is bátran használom. Még nem próbáltam, de fogom a Narüko am+pm mandulasavas hámlasztóját, a Paula’s Choice pedig azóta nem került elő, hogy kipróbáltam a G&G-t, tehát kuka.
AHA: főleg a száraz, fakó bőr számára hasznos, eltávolítja az elhalt hámsejteket, elősegíti a bőr megújulását és még a foltok halványításában is jeleskedik. Minden bőrtípusra jó, de rozaceával sajnos nem használható.
BHA: zsírban oldódik, tehát bejut a pórusok mélyére, ezért hatásos fegyver a mitesszerek, pattanások és tág pórusok ellen. A szalicilsavnak gyulladáscsökkentő tulajdonsága is van, így alkalmas a rozaceás bőr hámlasztására is!
PHA: érzékeny, kipirosodásra hajlamos bőr számára, és kifejezetten rozaceára ideális választás. Anti-aging hatású, növeli a bőr nedvességmegtartó képességét, nagyon gyengéd hámlasztó.
Egymással is kombinálhatod őket, én például a 4% PHA+BHA napi használatát, heti 1-2 alkalommal kiegészítem az AHA savas hámlasztóval, és természetesen gondosan ügyelek a fényvédelemre!
4. LÉPÉS a könnyed, vizes állagú esszenciák és szérumok, illetve ha van itthon, akkor hidratáló lotion (Neogence), mert nagyon gyorsan felszívódnak, könnyű rájuk építeni a többi lépést. Azt már mindenki tudja, hogy a könnyebb állagtól haladunk a nehezebb, olajosabb felé, nálam sincs ez másként.
The Ordinary Argireline Solution 10% – Nagyon könnyed, vizes formula, amit arctisztítás után és még a többi szérum előtt használok célzottan a mimikai ráncok csökkentésére, úgy mint a szemkörnyék vagy a homlok, tehát nem teljes arcra!
Neogence hialuronsavas esszencia – reggel és este is szeretem használni, elég 2-3 csepp és máris feltöltődik a bőröm, hialuronsavból pedig sohasem elég!
Hylamide SubQ Anti-Age – szintén reggel és/vagy este használatos, ultra könnyű, csodás összetétellel rendelkező szérum, ami azonnal enyhíti a vízhiányt, érdemes olvasgatni róla!
HerbArting Vitalizáló szérum – amit ugyancsak bármikor könnyedén felteszek, nagyon gyorsan felszívódik és hosszabb távon nagyon szép bőrképet eredményez, nem véletlenül álmodtuk meg bele azt a rengeteg vadgesztenyét és hamamelist, jó barátja a zsíros és száraz bőrnek egyaránt.
Peptidek mindenek felett! Keveset beszélünk róluk, pedig szerves részét képzik a bőrápolásnak. Rengeteg különböző létezik, de az általánosságban igaz, hogy gyorsabban, tökéletesebben szintetizálódnak a szervezetben, illetve arra ösztönözik a bőrt, hogy kollagént termeljen.
Narüko am+pm koncentrátum, amiben nem kevesebb mint 10 féle peptid van, viszont nagyon könnyed formulával rendelkezik, ezért szinte bármikor beilleszthető lépés. Van némi levendula illata és egy rövid ideig ragacsos érzés, de mindez gyorsan elillan, egyelőre nagyon kedvelem.
Fytofontana Stem Cells Botu Serum ami bár mimikai ráncok ellen ajánlott, ha átböngésszük a beltartalmát, akkor egy remek peptides szérum. Abszolút pozitív élményt nyújt, még akkor is ha az illatát kifejezetten nem kedvelem. Az állaga ugyancsak könnyed, gyorsan felszívódik és kifejezetten jól hidratál.
5. LÉPÉS a fátyolmaszk, még az olajos lépések és a testesebb krémek előtt, általában a nyugisabb estéimen. Régóta Neogence maszkokat használok, persze néha becsúszik mellé valami más is, de az biztos, hogy ebből van a legtöbb. Imádom őket, egyrészt az instant hatás miatt, másrészt abban a 15-20 percben megpróbálok csukott szemmel pihenni. Aktuális kedvenc az új N3+ vonalból van, az alga és szkvalén nagyon jó párosítás!
6. LÉPÉS a vízmentes formula, illetve a fényérzékeny hatóanyagok használata, úgy mint a retinol vagy az ALA.
The Ordinary Advanced Retinoid (új néven Granactive Retinoid 2%) ami egy emulzió, tehát vizes és olajos fázis is van benne. Nem kifejezetten nehéz és erősségben nem összehasonlítható egy 1%-os retinol szérummal, de inkább este használom, bár nem vagyok tőle elragadtatva.
The Ordinary Alpha Lipoic Acid 5% – vízmentes, antioxidáns szérum, amit kifejezetten éjszakára ajánlott használni, hiszen érzékeny a fényre. Ez is egy olyan szérum, ami nem azonnal fogja megváltani a világot, hosszabb távon viszont nagyon jót tesz a bőrnek, és persze késlelteti az öregedését.
Eme két remek terméket egymáshoz vettem, hiszen a ferulic sav és a C-vitamin remekül kiegészítik egymást. Általában ugye a C-vitaminos szérumokat nappalra szokták javasolni (turbózza a fényvédelmet), de a vízmentes formulák miatt sokkal inkább éjszakára való párosítás.
The Ordinary Resveratrol 3% + Ferulic Acid 3% két remek antioxidáns, a resveratrol gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató tulajdonságai miatt közkedvelt, míg a ferulic sav segíti a sérült bőr helyreállását, ráadásul C-vitaminnal együtt nagyon jól működik. Érdekesség, hogy vízmentes és olajmentes formula, mégis olajos érzete van, igen szokatlan, de tetszik!
The Ordinary Vitamin C Suspension 30% in Silicone Mindenek előtt fontos elmondani, hogy ez egy szuszpenzió, vagyis szilikonos bázisban van a C-vitamin, ami nem oldott formában, hanem por formában van jelen. Vízmentes, lassan felszívódó formula, ezért viszonylag hosszan érezni a bőrön, elég sokat kell várni a következő lépésig, már ha van. Most nem mennék bele újra a szilikon kérdésbe, az előző posztban már volt róla szó, szeretem, hasznos, főleg száraz bőrrel. Az első pár alkalommal tényleg csípett vagy mondjuk, hogy bizsergett a bőröm, de egyáltalán nem volt vészes, az állaga nekem nagyon tetszik és a hatásával is abszolút elégedett vagyok, de el tudom képzelni, hogy másnak sok lenne.
Az olajos szérumok nálam esti kellékek, krémhez csöpögtetve vagy még előtte, hogy reggelre ki tudják fejteni jótékony hatásukat. Egy időben nagyon sok olajat tároltam teljesen feleslegesen, most ez a három az, amit nagyon is érdemes szemügyre venni.
Phi Vadrózsa Varázs olaj szérum, benne pedig argánolaj, jojoba és persze csipkebogyó, C és E-vitamin, és még Q10 is, nyilván a legmagasabb hatóanyagtartalommal, igazi luxus érzés minden tekintetben és a színe! Elsősorban szemkörnyékre ajánlották a lányok, de az ég világon semmi baj nem lesz belőle ha teljes arcra használod, sőt! Illat és illóolajmentes, csak imádni lehet!
Mádara Superseed Shooting Hydration arápoló olaj amitől teljesen el vagyok ájulva, a csomagolás Te jó ég, az összetétele szuper, olyan olajokban gazdag mint az avokádó, ligetszépe, homoktövis, csipkebogyó vagy a vörös áfonya. Az illata klasszikus Mádara illat (nagyon szeretem), és ahhoz képest hogy ilyen testes, egyáltalán nem érzem nehéznek, kifejezetten élmény használni, a puha bőrömről nem is beszélve. Ha valamire beruháznátok a márkától, akkor én biztosan valamelyik olajat javasolnám!
Blanche Vitaminos arcszérum amit igen gyakran említek, mert elképesztően jól működünk együtt. Szépen felszívódik, akkor is jobban nézek ki tőle ha egyébként szörnyen fáradt vagyok, és hiába az argánolaj, nem lettem pöttyös! Antiallergén illatanyag van benne, különben szőlőmagolaj, makadámiadió és jojoba, na meg persze E-vitamin és Q10, szerintem a legtöbb bőrtípus szeretné.
7. LÉPÉS a szemkörnyék ápolása, amit sokan le szoktak rendezni a hidratálóval, de vannak olyan hatóanyagok, amiket kifejezetten nem célszerű a szem környékére kenni. Nem mondom, hogy mindenképpen kell külön kozmetikum, de tény hogy az arcunk különböző területeinek teljesen más igényei lehetnek, lásd kombinált bőr. A száraz részeket mással kell ápolni mint a T-vonalat mondjuk. Ha külön kozmetikumokat használsz, akkor a szemkörnyék legyen az első lépés, hagyd felszívódni és ne maszatold össze a hidratáló krémmel!
A fent említett The Ordinary Argireline Solution 10% szuper könnyed, tökéletes első lépésnek, ami után jöhet maga a krém vagy olaj.
Phi Hidratália Szemkörnyékápoló nagy kedvencem, éppen az utolsó cseppeket imádkozom ki belőle. A meggymag- és homoktövisolaj, hialuronsav és selyemprotein kombináció nekem nagyon bevált, a Hidratália a kedvenc termékcsaládom a lányoktól. Könnyed, mégis tápláló, nem nehezíti el a bőrömet és úgy egyáltalán, nem is kívánhatnék többet.
A Narüko am+pm család teljesen felizgatta a fantáziámat, egészen izgalmas termékekkel találkozom, ezért szándékomban áll minél többet kipróbálni. A peptides szemkörnyékápoló állaga szokatlan, viszont nagyon kellemes, azonnal selymes érzést nyújt, de konkrét véleményt majd csak hosszabb tesztelés után szeretnék mondani.
8. LÉPÉS a hidratáló krém, mintegy befejezése a rituálénak. Itt ugyancsak két részre kell osztani őket, reggelre általában könnyedebb krémeket használok, estére maradnak a táplálóbb, olajosabb krémek.
Reggel:
Clinique pep-start ami egy viaszos, szilikonos krém nagyon furcsa állaggal, de őszintén nem hiszem hogy tudnék élni nélküle, főleg ebben a csípős hidegben. Megóv a széltől, rá tudok sminkelni és úgy egyáltalán, szuper!
Bioderma Sébium Sensitive amiről már szintén sokszor beszéltem, egészen biztosan újra fogom venni ha elfogy, mert vízhiányos felszínnel és a pattanásokra való hajlammal kevés ilyen jó élményem van.
Neogence hialuronsavas fluidra még Eszter beszélt rá 1-2 éve, azóta is sok szeretettel használom, főleg sminkelés előtt. Így télen kevés, de ha a fényvédő gazdagabb, akkor pont jó, nálam alapdarab.
Este:
Phi Hidratália szintén régi kedvencem, mindent szeretek benne és remekül megküzd a vízhiánnyal, de szegény teljesen háttérbe szorult amióta megvan a Liquid Gold Lotion. Szerintem egyébként ez az egyik legjobb Phi kozmetikum, főleg amióta megfogadták a tanácsomat és javítottak a formulán. Még mindig könnyed, de sokkal adagolhatóbb, remélem soha nem szűnik meg, mert varázslat amit a bőrömmel művel. Tény, hogy elég olajos és lassabban szívódik fel, de nekem például ez is bőrállapot kérdése.
+ ott vannak még az éjszakai maszkok, amiket én soha nem hagyok fent éjszakára. Hétvégén, mondjuk munka vagy takarítás közben felteszem valamelyiket, majd néhány óra múlva lemosom a maradékot, mert zavar, de persze kinek mi. A Narüko teafásat gyulladt periódusban, a gigantikus hialuronsavas Neogence pedig hidratálás kiegészítőként kerül elő időszakosan.
Meglehetősen hosszú lett, de a rétegezés az ilyen, rá kell szánni az időt, alaposan utána kell járni a hatóanyagoknak és kombinálhatóságuknak, illetve a legfontosabb -mondom még egyszer- hogy ne mások ajánlása, hanem a bőröd igényei alapján válassz! A fent említett kozmetikumokat szoktam váltogatni, nyilván nem egyszerre használok mindent, de mutatom a példákat:
Reggel / arctisztítás, könnyed szérum, testes krém és fényvédő
Este / két lépéses tisztítás, tonik, hámlasztó, szérumok (egy az egész arcra, egy a mimikai ráncokra), olaj és krém
Reggel / micellás, PHA hámlasztó, könnyed szérum, arckrém, fényvédő
Este / AHA, könnyed szérum, peptides lágy krém, olaj és tápláló krém
Írjátok meg, ha még érdekel a téma, esetleg olvasnátok valamiről bővebben is!
Úristen! Bitang professzionális írás!!! Leborulok előtted! Respect!!!
Szuper cikk lett, már nagyon vártam! Kedvet kaptam, hogy kipróbáljam a G&G hámlasztokat, már régóta szemezek velük. Különösen tetszettek a végén a kombók, így már sokkal könnyebb elképzelni a sorrendet gyakorlatban. Bevallom, engem kezdőként kissé elriasztott eddig ez a rengeteg termék a koreai rutinokban, de most megadtad a kezdő lökést! Köszönöm!
Ennek nagyon örülök! Én sem mindig használok ám ennyi mindent, csak a bőröm igényeit figyelem és váltogatom a dolgokat. Apránként érdemes 1-1 lépést bevezetni és megfigyelni az eredményét, aztán kialauk a rendszer. 🙂
Szuper cikk lett, köszönjük! Én már egy ideje a több lépéses rutin híve vagyok. Egy-egy termékkel eléggé bele tud fürödni az ember.
Nekem kombinált bőröm van, de inkább zsírosnak mondanám. Nekem a G&G mandulás hámlasztója nagyon bejött, viszont a kaktuszos AHA az én bőrömnek sok volt, ki is pattogtam tőle, nem értem miért, pedig nem használtam napi szinten.
A the ordinary-nek a niacinamidos széruma megint csak bejött, viszonylag jól karban tartja a zsírosodásra hajlamos bőrömet hosszú távon.
Én az arckrémektől kicsit félek, főleg a testesebbektől. Eddigi tapasztalatok alapján zsírosították a bőrömet, annak ellenére, hogy egyébként egy-egy helyen meg száraz. Már félek kipróbálni testesebb arckrémet, erre esetleg tudnál javasolni valamit?
Valamint régebben olvastam róla, hogy túl is tudod hidratálni a bőröd, erről mi a tapasztalat?
Köszi előre is! 🙂
Szia! Most találtam rá a blogodra, és szuper, annyi mindent kipróbálsz, alig győzöm olvasni. 😀
Tudnál egy kicsit mesélni arról, hogy miért nem jó a rosaceas bőrre az AHA? Én most a the ordinarytol a lactic acidot használom, de akkor úgy néz ki rosszat csinálok… azt nem vettem észre, hogy pirosabb lenne a borom tőle, miben kene megmutatkozni a rossz hatásnak? Szalicilsavam is van, akkor inkább azt használjam? Az valahogy mindig pattanasleszaritokent élt a fejemben, úgyhogy csak néha kenem, ha van 1-2 pattanás, meg a mitesszeresebb részekre.
Koszi a segítséget és boldog új évet!
A legjobb ha utánaolvasgatsz mielőtt nekiállsz az otthoni kémiai hámlasztásnak! Ildi már nagyon szépen összeszedte a témával kapcsolatos gyakori kérdéseket, itt érdemes böngészni – > https://szepsegreceptek.hu/amitol-a-borod-szep-lesz/kemiai-hamlasztas-gyik/
Szuper termékekből álló szuper kis rutinod van, az ember lánya mind a tíz ujját megnyalhatja utána! 🙂 A narüko termékekre én személy szerint kíváncsi lennék, ha esetleg szentelnél nekik egy külön posztot. A peptides szérum birizgálja a fantáziámat leginkább, ebből (mármint peptides cuccból) nem sikerült még a holy grailt megtalálnom, folyton kísérletezgetek, és ugye a formulázás is nagyon lényeges, önmagában az INCI még nem elég a boldogsághoz.
A formulázásba csak a vegyészek látnak bele, nekünk fogyasztóknak marad az INCI mint kiindulási pont. 🙂 Idővel szánok nekik egyet külön, ha már tudok is véleményt mondani.
Szia!
Szeretném ha a nyári hámlasztás körüli ködöket eloszlatnád. Ha nem hámlasztasz tavasztól őszig esetleg mit használsz helyette?
Köszönöm
Szia! Igazából ésszel lehet hámlasztani nyáron is, csak sokkal nagyobb a napkárosodás veszélye, de én inkább azért használom kúraszerűen a hámlasztókat, hogy hosszabb távon ne vékonyodjon el a bőröm és váljon mindenre érzékennyé (előfordult már). Nyáron nekem bőven elég lesz a G&G PHA hámlasztó, mélytisztító maszkok vagy pakolások és a könnyed hidratálás fényvédő mellett.
[…] szilikonos csoda a The Ordinary 30% C-Vitaminos szuszpenzója, amiről írtam már a rétegezés kapcsán. Néha kicsit csíp, sűrű és nehéz de annyira nagyon szeretem így télen, hogy ha […]
[…] más-más problémára fókuszál, de akár egymással is remekül kombinálhatóak. Legutóbb ITT a rétegezős bőrápolás kapcsán találkozhattatok velük. Arról pedig, hogy hogyan […]
[…] Erboristica már ismerős lehet, nekem is viszonylag sok termékem van tőlük, például a savas tonikról már írtam is a rétegezés kapcsán, nagyon szeretem őket! Itthon a L’Erbolario-val egyetemben a […]