Először beszéljünk magáról az arctisztítás rituáléjáról, ugyanis majdnem biztos vagyok benne, hogy legtöbbünknek az. Az esti egészen biztosan, hiszen végre vége a napnak, megszabadulhatunk a fényvédőtől és a sminktől, a bőrünk pedig fellélegezhet. Én alapvetően a kíméletes, 2-3 lépéses arctisztítás híve vagyok, nyilván attól függ, hogy Double Wear és műszempilla, vagy a lazábbik napi gyors smink van rajtam.
Vannak akik még a zuhany előtt szeretnek nekiesni micellás vízzel, de egészen őszintén egyrészt nincsen annyi vattakorong amivel mindent le tudnék szedni, másrészt felesleges szemetelésnek tartom, ezért én inkább a zuhany alatt oldom meg az első lépést, méghozzá a bőröm igényeinek megfelelően vagy egy mikroszálas portörlő kendővel (igen, jól olvastad), vagy a FOREO Luna arctisztító készülékkel. Írtam a Philips és a Braun készülékekről is, a FOREO még mindig magasan veri őket. A kézi rózsaszín szilikonos párnácska pedig azt hiszem a DM sajátja, de ecsetmosáson kívül nem sok mindenre jó.
Nemrégiben küldött az Yves Rocher egy sminkeltávolító kesztyűt, ami három hónapig használható és elvileg elég csak bevizezni, de az anyag miatt nem működik olyan hatékonyan mint a mikroszálas kendő. Nehéz elmagyarázni, maga a kesztyű egészen jó, kézre is áll de csak vizesen nem csúszik, ha pedig ráöntök valamit, akkor az átfolyik a szálak között és a lemosó fele kárba vész. Tapasztalgatni kell, nem rossz, de még ezt a tisztító kendőt is jobban szerettem.
Ha megvan a tökéletes eszköz, akkor jól jön egy kíméletes, folyékony arclemosó, amivel a smink nagy részét el tudom távolítani. Én általában a géles lemosókat részesítem előnyben, mert a habzó arctisztítók kevésbé szoktak kíméletesek lenni, megsérthetik a bőr természetes védőrétegét, ezután terjednek el a bacik és persze húzódó, ráncosan száraz bőr az eredmény. Kösz, de nem!
A Herbarting babafürdetőt már mindenki kívülről fújja, most hogy elfogyott a kávés arclemosó, hozzá tértem vissza. Igen, nagyon híg, nem, nem habzik. Ez egy babafürdető, amit általában a 0+-os kisbabák érzékeny bőrének heti 1-2 alkalommal való tisztításakor használnak az anyukák, akkor is fürdető kendővel. Éppen ezért nagyon gyengéd, mégis mindent eltávolít, több mint egy éve használom nagy megelégedéssel.
Kipróbáltam a Neogence hialuronsavas arclemosóját, amiből tényleg egy borsónyi is elég, mert hirtelen hatalmas habot képez és tényleg mindent leszed. Egészen jó, de nem az én nagyon száraz bőrömre való, mert utána érzem hogy húzódik és látszólag 10 évet öregedtem.
Futottak még kategóriában a Balea minden, de tényleg minden mentes arclemosó gél (többször volt már szó róla is), illetve a Cosmia micellás, szintén géles lemosó. Egyiket sem engedem a szemem közelébe. Nem érzem hogy kifejezetten jók lennének, egy kicsit mind a kettő szárít és nem is adnak hozzá az arcápolás élményéhez, de néha-néha előveszem őket a Luna 2-höz.
A Holika Holika “kívül-belül tojásformájú arclemosó hab természetes tojássárgája kivonatot és porrá őrölt tojáshéjat tartalmaz, amelyek megszabadítják a bőrt a szennyeződésektől és az elhalt hámsejtektől. Tökéletes választás kombinált és zsíros bőrre, mélytisztító hatása mellett tonizál és felfrissít. Használatával a pórusok kisebbnek tűnnek, a bőr puha, hidratált és sugárzó lesz.”
Valamikor réges-régen volt már egy koreai, tojásos arclemosó amit nagyon szerettem, még akkor is ha néha csípett, máskor meg szárított. Ez sem különbözik sokban, minden nap nem jutna eszembe használni, de heti 1-2 alkalommal jól esik, alaposan tisztít és csökkenti a gyulladást is.
Igen, van néhány micellás víz a fiókomban. Szeretem őket, nagyon hasznosak és miután kipróbáltam vagy 30 rosszat, megvannak azok, amikben megbízom.
Az van, hogy minden kuponos nap alkalmával veszek egy kis kiszerelésű Garnier micellásat, mert nem vagyok benne biztos, hogy van még. Láthatóan van, utazáskor mindig ezt viszem magammal, mert sokkal praktikusabb ez a lapos flakon mint a kicsi Bioderma, hatásában pedig nem sok különbséget érzek.
Ki tudja miért, de a Cosmia micellásból is vettem egy kis kiszerelést valamelyik nyaralás előtt. Az én szememet nem csípi, nagyon olcsó és gyengéd is, de ha valahova be kellene sorolnom, akkor a majdnem jó halmazba tenném. A Garnier jobb.
A jó öreg Bioderma mostanában kezd elfogyni, nagyon szeretem, mindig jó, de jelenleg nem látom értelmét újravenni. A La Roche-posay nekem egyáltalán nem tetszik, nem csak a szememet csípi, de ha mondjuk hámlik az orrom körül (mert annyit fújom), akkor a bőröm sem örül neki, ráadásul érzek utána valami ragacsosat is.
A Mixa is a L’Oréal család tagja. A három féle micellás víz közül a Sensitive illatmentes, ezért ezt vettem. Nem habzik, nem ragacsos, a maradék szennyeződést szépen leszedi, szóval tulajdonképpen egészen jó, de még mindig inkább a Garnier, mert mintha kicsit szárítana.
Hazai fronton itt van két gyöngyszem is, az egyik a Phi Meggy micella, ami kétfázisú, tehát a szemsminket nagyon szépen és zökkenőmentesen szedi le, nem csíp és egyáltalán nem túl olajos. Nagyon tetszik benne, hogy zuhany után, arctisztítás közben azonnal visszaadja a komfortérzetemet. Tisztít, mégis hidratál.
Újdonság a Blanche Arctisztító micellás víz, aminek már van egy nagyon enyhe, kellemes illata, friss és üde bőrt hagy maga után és egyszerűen olyan, mint az összes többi Blanche termék amit mostanában kipróbáltam. Tiszta, finom és kedves, akárcsak a megalkotója. Írok róluk részletesen, érdemes!
A Neogence arctisztító nem mondja hogy micellás, sőt elvileg le is kell mosni, de nekem totál ugyanolyannak tűnik a működési elve. Sokkal alaposabban tisztít mint mondjuk egy Garnier, de egyáltalán nem erőszakosan, kifejezetten szeretem használni. Nem húzódik tőle a bőröm, nem csípi a szemem, mindent tud amire szükségem van.
Az új Yves Rocher Elixir Jeunesse termékcsalád kicsit csalódás, mert egyedül a micellás víz alkoholmentes. Stop a káros hatásoknak, detox meg minden, de az egyébként egészen jó összetételt kár volt elrontani. A micellás nekem tulajdonképpen tetszik, kicsit inkább géles az állaga és ugyancsak a második lépésre jó, különben nem tapasztaltam semmi negatívat, de ez sem való a szemekre!
A PurBleuet kétfázisú szemfestéklemosót kifejezetten szeretem, lévén olajos, a legmakacsabb spirál maradványait is el tudom távolítani, egyáltalán nem irritálja a szemeimet és egy kis micellással könnyen le is tudom szedni a maradékot.
Pure Calmille 2 az egyben, arclemosó és tonik. Na mármost, én nem szeretem az ilyen sok az egyben megoldásokat, ezért nálam ez inkább a második lépés lenne, ha szeretném annyira hogy használjam is, de nem. Különösebb oka nincsen, mert nem egy rossz termék, kellemesen krémes és nem okoz irritációt, csak nem lett a kedvencem.
Ha krémes, akkor itt a Phi Make Down arctisztító tej, amit már sokkal jobban szeretek, kellemesebb az állaga, tényleg tej-szerű. A szememet csípi, ezért arra inkább a kétfázisú meggyeset használom, különben az arcom nagyon szereti.
A Vintage Beauty arclemosó krém sokkal inkább egy tápláló, hidratáló arckrémre hajaz, száraz bőrön simogató, de nem távolítja el a sminket, szintén második lépéses termék. Alapvetően nagyon szeretném, ha nem lenne benne egy komdeogén összetevő (Isopropyl Myristate), amitől pattanásos leszek rendszeres használat mellett és nagyon valószínűnek tartom, hogy pattanásra hajlamos bőrrel “megáldott” társaim szintén.
Amit a legkevésbé szeretek ebben a műfajban, az az arctisztító hab. Próbáltam már L’Occitane, Neogence és ki tudja még melyik márkától, de egyiket sem szerettem. Nem azért mert a legtöbben alkohol van, egyszerűen nem esnek jól és közel sem érzem őket olyan hatékonynak, ráadásul sokszor kontrollálhatatlannak tűnik az a hatalmas habmennyiség, nem tudok mit kezdeni vele.
Szerintem alapvetően az a legfontosabb, hogy eldöntsük mit várunk egy lemosótól. A hajam égnek áll, amikor látom hogy egy lemosót lepontoznak mert nem szedi le maradéktalanul a vízálló szempillaspirált és a komplett esti sminket. Most komolyan? Egyrészt nem árt tisztázni a fogalmak közti különbségeket, mert az arctisztító és a sminklemosó nem feltétlen ugyanaz.
Nem érdemes spórolni az idővel, rá kell szánni azt az 1-2-3 lépést, mert ha az alap nincsen rendben, akkor hiába minden szérum, kezelés és méregdrága kozmetikum, semmit nem ér az egész. Ami ennél is fontosabb, az a kíméletesség, elvégre az arcról beszélünk. Alkoholmentes, illatmentes vagy hipoallergén illatanyag, semmi szulfát vagy egyéb erős tisztítószer, és főleg ne legyen szappan! Nekem legalábbis ezek a legfontosabb szempontok a vásárlásnál, utána jöhet a részletesebb elemzés.
Szuper, átfogó, hiánypótló bejegyzés!!! 😊
[…] LÉPÉS a két- esetleg három lépéses arctisztítás, aminek az a lényege, hogy minél kíméletesebben, de annál alaposabban távolítsam el a […]
[…] három kedvencem is van, az egyik a tényleg nagyon gyengéd Micellás víz amiről korábban már írtam, illetve az arcápolási videóban is szereplő Szemkörnyékápoló Q10+hyaluronsav […]